english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Otorynolaryngologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
Otorynolarygnologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Pod patronatem naukowym
  Polskiego Towarzystwa Audiologicznego i Foniatrycznego
tom 5. nr 3. wrzesień 2006  
 SPIS TREŚCI

 Artykuły poglądowe
Ewolucja postępowania operacyjnego w obustronnym porażeniu fałdów głosowych
Maciej Misiołek, Krzysztof Cecherz, Grzegorz Namysłowski, Hanna Misiołek

Obustronne porażenie fałdów głosowych jest najczęściej powikłaniem operacji lub reoperacji gruczołu tarczowego. Stanowi ono duże wyzwanie dla chirurgów głowy i szyi. Postępowanie operacyjne musi bowiem być kompromisem pomiędzy uzyskaniem dostatecznie szerokiej szpary głośni, wydolnego głosu oraz zachowaniem protekcyjnej funkcji krtani w stosunku do dolnych dróg oddechowych.
Celem pracy był przegląd technik operacyjnych wykonywanych w przeszłości i współcześnie z analizą ich skuteczności i przydatności oraz wskazanie kierunków zmian, jakie dokonały się w ciągu kilkudziesięciu lat. Zwrócono uwagę na wyparcie technik operacyjnych z dojścia zewnętrznego przez operacje endoskopowe. Wskazano na przełomowy moment związany z zastosowaniem lasera chirurgicznego CO2 w leczeniu porażeń fałdów głosowych. Podkreślono korzyści płynące z możliwości wykorzystania wentylacji dyszowej (jet ventilation) w znieczuleniu chorych z obustronnym porażeniem fałdów głosowych. W oparciu o piśmiennictwo i doświadczenia własne potwierdzono skuteczność i trwałość współcześnie wykonywanych operacji poszerzających głośnię, zarówno pod względem wydolności wentylacyjnej, sprawności głosowej, jak i zachowania protekcji w stosunku do dolnych dróg oddechowych. Wskazano jednak na wciąż istniejące ograniczenia i niedoskonałości stosowanych procedur, brak jednej, uznanej za doskonałą i najbardziej skuteczną technikę oraz obciążenia chorych, mimo skutecznie wykonanych operacji.


słowa kluczowe: obustronne porażenie fałdów głosowych, arytenoidektomia, laterofiksacja, laser chirurgiczny, bilateral vocal cord paralysis, arytenoidectomy, laterofixation, surgical laser

strony: od 107 do 111szacunkowy czas pobierania pliku (59 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:135321[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2022 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.