english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Otorynolaryngologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
Otorynolarygnologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Pod patronatem naukowym
  Polskiego Towarzystwa Audiologicznego i Foniatrycznego
tom 5. nr 2. czerwiec 2006  
 SPIS TREŚCI

 Artykuły poglądowe
Zarys rozwoju otorynolaryngologii w medycynie
Izabela Olejniczak, Katarzyna Bojanowska-Poźniak, Maciej Gryczyński

Otolaryngologia jako odrębna specjalizacja medyczna narodziła się w XIX wieku, mimo że jej historia sięga już czasów starożytnych. Na przestrzeni wieków zakres jej działalności, metod diagnostycznych i leczniczych ulegał intensywnym zmianom. Do badania jam ciała konieczne było opracowanie odpowiednich narzędzi aż do współczesnych giętkich endoskopów. Na przestrzeni lat z otolaryngologii zaczęły wydzielać się bardziej szczegółowe dziedziny.
Początki otolaryngologii polskiej przypadły na rok 1879 i związane były z działalnością naukową i kliniczną Przemysława Pieniążka. Od tego czasu na terenie Polski powstały kolejne kliniki laryngologiczne i nastąpił znaczący rozwój otorynolaryngologii jako dyscypliny naukowej. W dalszej kolejności wyodrębniły się zupełnie nowe specjalności medyczne związane z otorynolaryngologią, np. otoneurologia, chirurgia podstawy czaszki i rekonstrukcyjna.
Współczesne lata przyniosły też zmiany w zakresie epidemiologii i dynamiczny rozwój nauk podstawowych, zwłaszcza biologii molekularnej. Powszechne stały się działania interdyscyplinarne oraz współpraca specjalistów z różnych dziedzin.


słowa kluczowe: historia medycyny, rozwój otorynolaryngologii, działania interdyscyplinarne, diagnostyka, leczenie, history of medicine, development of otorhinolaryngology, cooperation of specialists, diagnosis, therapy

strony: od 71 do 75szacunkowy czas pobierania pliku (61 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:135321[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2023 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.