english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Otorynolaryngologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
Otorynolarygnologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Pod patronatem naukowym
  Polskiego Towarzystwa Audiologicznego i Foniatrycznego
tom 3. nr 3. wrzesień 2004  
 SPIS TREŚCI

 Artykuły oryginalne
Zmiany w krtani i krtaniowej części gardła w chorobach górnego odcinka przewodu pokarmowego
Barbara Maniecka-Aleksandrowicz, Anna Domeracka-Kołodziej

Wprowadzenie. W ciągu ostatnich trzydziestu lat w literaturze medycznej ukazało się wiele prac, w których wskazuje się na refluks żołądkowo-przełykowy jako przyczynę lub współczynnik etiologiczny w rozwoju przewlekłych zmian w krtani i gardle.
Cel. Opracowanie własnej klasyfikacji typowych zmian w krtani i krtaniowej części gardła w chorobie refluksowej oraz chorobach górnego odcinka przewodu pokarmowego, w przebiegu których mogą występować refluksy patologiczne.
Materiał i metody. Spośród pacjentów skierowanych celem diagnostyki i leczenia zaburzeń głosu, mowy i połykania wyodrębniono grupę 270 osób, u których rozpoznano przewlekłe zmiany zapalne błony śluzowej krtani, przede wszystkim jego tylnego odcinka i przedsionka krtani oraz krtaniowej części gardła dolnego, a w wyniku konsultacji gastrologicznej potwierdzono obecność choroby refluksowej lub innych chorób przewodu pokarmowego. U chorych przeprowadzono ukierunkowany wywiad, badanie laryngologiczno-foniatryczne, w tym wideolaryngostroboskopowe, ocenę jakości głosu subiektywną i obiektywną oraz, w wybranych przypadkach, ocenę radiologiczną krtani.
Wyniki. U 93,5% pacjentów potwierdzono gastrologicznie rozpoznanie choroby refluksowej lub innych chorób układu pokarmowego z patologicznymi refluksami. U pozostałych chorych (6,5%) rozpoznano refluksowe zapalenie krtani i krtaniowej części gardła na podstawie typowego wywiadu, obrazu wideolaryngoskopowego oraz poprawy klinicznej po leczeniu farmakologicznym stosowanym w chorobie refluksowej. Powtarzalność obrazów zmian dotyczących krtani i krtaniowej części gardła dała możliwość wyodrębnienia 5 postaci zapalenia refluksowego krtani i krtaniowej części gardła: A. zapalenie tylnego odcinka krtani (laryngitis posterior), B. postać obręczowa, C. postać siodłowata, D. postać pseudoguzowa, E. postać mieszana.
Wnioski. W refluksowych zapaleniach krtani i gardła dolnego stwierdza się dużą różnorodność obrazów klinicznych i stopnia zaawansowania zmian od typowego przewlekłego zapalenia krtani do obrazu zmian pseudoguzowych. Wywiad i ocena laryngoskopowa naprowadzają na rozpoznanie tła refluksowego zmian w krtani i gardle dolnym. W przypadkach tych niezbędna jest diagnostyka gastrologiczna i współpraca międzyspecjalistyczna przy leczeniu.

słowa kluczowe: refluks żołądkowo-przełykowy, zapalenie tylnego odcinka krtani, choroby krtani i gardła, zapalenie gardła dolnego, klasyfikacja

strony: od 109 do 116szacunkowy czas pobierania pliku (225 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:4615853[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2023 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.