english version  
Mediton - Oficyna Wydawnicza
Strona główna Czasopisma Książki Konferencje i zjazdy Aktualności Mediton Kontakt  
   Czasopisma
wersja do druku
   Alergia Astma Immunologia - archiwum  

Alergia Astma Immunologia
     Archiwum
     Redakcja
     Rada programowa
     Informacje dla autorów i recenzentów
     Prenumerata
Otorynolarygnologia
Przegląd Alergologiczny Szukaj w artykułach:
  Oficjalny organ Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
tom 18. nr 4. grudzień 2013  
 SPIS TREŚCI

 Artykuły poglądowe
Izolowany obrzęk naczynioworuchowy – patomechanizm, rozpoznanie i zasady leczenia
Bernard Panaszek

Obrzęk naczynioruchowy zwykle współwystępuje z pokrzywką, z którą łączy go wspólny patomechanizm, ale w 10% przypadków obrzękowi nie towarzyszą zmiany pokrzywkowe. Dotychczas nie wiadomo, dlaczego mediatory izolowanego obrzęku naczynioruchowego uwalniane są wyłącznie w głębszych warstwach skóry i błon śluzowych. Wydaje się jednak, że oprócz głównego mediatora, jakim jest histamina, w formowanie obrzęku włączają się inne przekaźniki, obficie występujące w komórkach efektorowych (mastocyty, eozynofile, płytki, komórki śródbłonka) i będące wynikiem aktywacji układu krzepnięcia (czynnik Hagemana), dopełniacza (anafilatoksyny), kininotwórczrgo (bradykinina) oraz fibrynolitycznego (plazmina). Obrzęk naczynioruchowy wywołany inhibitorami enzymu konwertującego angiotensynę – ACEi lub związany z wrodzoną, lub nabytą patologią inhibitora pierwszego składnika komplementu – C1-INH stanowi przykład obrzęku izolowanego. W odróżnieniu od pokrzywki, izolowany obrzęk naczynioruchowy jest zjawiskiem przemijającym i nigdy nie występuje w formie przewlekłej. Ciągle niestety, przyczyna izolowanego obrzęku pozostaje nieznana w większości przypadków, w których rozpoznaje się idiopatyczny obrzęk naczynioruchowy. Leki przeciwhistaminowe wykazują największą skuteczność w alergicznym obrzęku naczynioruchowym, mniejszą role odgrywają w leczeniu obrzęków naczynioruchowych, związanych z niedoborem C1-INH oraz lekami blokującymi ACE.

słowa kluczowe: obrzęk naczynioruchowy, C1- INH, ACEi, bradykinina,plazmina, czynniki kontaktu, angioedema, C-1 INH, ACEi, bradykinin, plasmin, contactfactors

strony: od 213 do 220szacunkowy czas pobierania pliku (778 kB)
rodzaj łącza:561282565121024[kbps]
czas ściągania:1575025137[sek.]


Abyś mógł oglądać dokumenty w formacie PDF musisz mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader. Program ten można pobrać stąd.


Strona główna | Czasopisma | Książki | Konferencje i zjazdy | Aktualności | Mediton | Kontakt

Copyright © 1996-2022 Oficyna Wydawnicza MEDITON | Wszelkie prawa zastrzeżone.